ABC narciarza

Dekalog narciarza

Aby jazda na nartach była bezpieczna dla Ciebie i innych na stoku musisz znać DEKALOG NARCIARZA!

Dekalog:

1. ROZGLĄDAJ SIĘ I BĄDŻ OSTROŻNY!

Nie jesteś sam na stoku!

Uważaj na innych!

2. KONTROLUJ PRĘDKOŚĆ!

Jedż z taką prędkością zebyś mógł się bezpiecznie zatrzymać.

3. NIE ZAJEŻDŻAJ DROGI!

Pamiętaj!

Pierszeństwo ma narciarz przed Tobą lub poniżej Ciebie!

4. NIE JEZDZI ZBYT BLISKO!

Podczas wyprzedzania innych, zachowaj bezpieczną odległość!

5. NAJPIERW POPATRZ, POTEM JEDŻ!

Zanim ruszysz upewnij się, że nikt nie jedzie z góry!

6. ZATRZYMUJ SIĘ NA BOKU TRASY!

Zatrzymuj się w miejscu bezpiecznym i widocznym dla innych!

7. UWAŻAJ! NIE PODCHODZ ŚRODKIEM TRASY!

Podchodż lub schodż, tylko brzegiem trasy!

8. STOP! CZYTAJ ZNAKI!

Znaki są bardzo ważne!

Każdy ma obowiązek czytania i rozumienia znaków!

9. POZOSTAŃ NA MIEJSCU I POMÓZ!

Gdy widzisz wypadek, masz obowiązek zatrzymać się i udzielić pomocy!

10. PAMIĘTAJ O DOKUMENTACH!

W razie wypadku masz obowiązek podania swoich danych osobowych.

Jak powinien wyglądać pierwszy dzień małego dziecka na nartach?

Dla małego dziecka najważniejszy jest pierwszy kontakt z nartami i od tego zależy dalszy ciąg przygody z nimi. Wybranie się na narty z małym dzieckiem i ubranie jego i siebie to Wasze pierwsze wyzwanie. Pamiętaj, nie denerwuj się, dziecko od razu to wyczuje i już będzie problem i niechęć. Wybierzcie się dużo wcześniej żeby uniknąć pośpiechu. Jeżeli nie mieliście nigdy nart na nogach, znajdź płaski teren i pozwól dziecku założyć narty i podreptać w nich tam i powrotem. Ty też możesz spróbować. Pamiętajcie o uśmiechu! Tak rozpoczęta przygoda z nartami na pewno przyniesie sukces!

Ile lat musi mieć dziecko aby rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Wiadomo, im szybciej rozpoczniemy naukę tym lepiej, ale bez przesady. Dziecko żeby mogło rozpocząć swoją przygodę z nartami musi samodzielnie sprawnie chodzić, biegać i skakać. Optymalny moment z punktu widzenia fizycznego rozwoju malucha na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach to wiek 4-5 lat. Dziecko w tym wieku jest sprawne i komunikatywne na tyle żeby być gotowym na pierwsze kroki na nartach.  Oczywiście nie jest to regułą. Mamy wielu małych narciarzy w wieku 3 lat, którzy bardzo dobrze sobie radzą, ale to już jest indywidualna sprawa. Zawsze można spróbować umówić się z instruktorem na pół godziny. Po takim czasie instruktor będzie w stanie określić czy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie nauki. Najważniejsze żeby nie zmuszać dziecka do nauki jazdy na nartach, maluch musi sam wyrażać chęć. Warto już wcześniej spróbować założyć dziecku buty, narty i kask, tak żeby się przyzwyczaiło. Możemy nawet pozwolić mu pochodzić na nartach po dywanie w domu. Takie oswojenie dziecka ze sprzętem znacznie ułatwia pierwsze chwile na stoku. Przed rozpoczęciem przygody z narciarstwem powinniśmy zabrać malucha na stok i pokazać jak inni się bawią i uczą.

Jak szkolimy dzieci?

Pierwszy kontakt z nartami ma bardzo duże znaczenie i od niego zależy czy dziecko polubi ten sport i będzie chciało kontynuować naukę. Pierwsze zajęcia to oswajanie się ze sprzętem i zabawy. Najmłodsze dzieci 3-4 letnie powinny na początku mieć lekcje indywidualne. Najmłodsi nie potrafią skoncentrować uwagi i nie zawsze potrafią wykonać tego o co prosi instruktor, potrzebują dużo więcej uwagi instruktora i jego pomocy. Dzieci powyżej 4 roku życia można łączyć już w grupy, ale należy pamiętać żeby nie były zbyt liczne. W szkole narciarskiej Snow4Fun w grupie początkującej jest max 7 dzieci i opiekuje się nimi dwóch instruktorów. Grupami o większym stopniu zaawansowania zajmuje się już jeden instruktor. Pamiętajmy o tym, że nauka jazdy na nartach powinna być przede wszystkim zabawą dla małego narciarza i tak powinna być kojarzona. Wszystkie zabawy i ćwiczenia które wykonujemy z dziećmi są dopasowane do wieku i zdolności motorycznych dzieci.
Naukę rozpoczynamy od rozgrzewki i poznania budowy narty. Potem przechodzimy do wpinania i wypinania nart, poruszania się po płaskim terenie oraz bezpiecznego upadania i samodzielnego podnoszenia się. Jak te elementy zostaną opanowane możemy rozpocząć pierwsze zjazdy i naukę hamowania. Jak dzieci opanują hamowanie możemy przejść do kolejnego etapu którym jest skręcanie. Początkowo długie łuki, potem coraz krótsze.
Po tym etapie szkolenia zaczynamy poznawać coraz trudniejsze trasy i przechodzimy do jazdy równoległej. Potem pozostaje nam doskonalić technikę poprzez godziny treningów spędzonych na stoku. Oczywiście zawsze jest jeszcze coś czego można się nauczyć ale tą ofertę kierujemy już do starszych amatorów białego szaleństwa.

Dobór nart i sprzętu dla dziecka

Sprzęt dla małego dziecka musi być dobrany odpowiednio, po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo, po drugie żeby go nie zniechęcić. Narty powinny być sięgać dziecku do linii barków. Jeżeli narty będą za krótkie będzie miało ono problem z utrzymaniem równowagi, jeżeli będą za długie będzie bardzo trudno ustawić narty do pługu i skręcić. Wiązania powinny być ustawione na łatwe wypinanie (ale na pewno powyżej 1 w skali na wiązaniu) a buty dobrane rozmiarowo i powinny dobrze trzymać staw skokowy. Jeżeli masz trudność z doborem rozmiaru butów dla dziecka wyjmij wkładkę i przyłóż do stopy dziecka. Bardzo ważne jest żeby stopa w bucie nie przesuwała się. Optymalny dobór sprzętu narciarskiego zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji oraz pozwala dzieciom w pełni przezywać radość zabawy na śniegu.

Jak ubrać siebie i dziecko na stok?

Żeby czas spędzony na stoku uznać za udany musimy zadbać o odpowiedni ubiór. Nie możemy dopuścić do tego żeby było za zimno lub co gorsze za gorąco. Trzeba pamiętać o tym, że nauka jazdy na nartach to wysiłek. Najlepiej ubrać się na tzw. „cebulkę”. Oczywiście ubranie zależy od warunków pogodowych panujących na stoku. Standardowy zestaw, który powinniśmy ubrać przy zimowej pogodzie to bielizna termoaktywna, polar i kurtka z nieprzemakalną i oddychającą membraną, kalesony lub rajstopy i spodnie narciarskie. Na głowę możemy założyć cieniutką kominiarkę ale nie koniecznie i kask. Przygotujmy również gogle z filtrem, które mogą przydać się nie tylko wtedy gdy pada śnieg ale także gdy świeci mocne słońce. Małe dzieci warto zaopatrzyć w wysokie rękawiczki nakładane na kurtkę, tak żeby śnieg nie dostawał się do rękawów. Na nogi powinny wystarczyć jedne ciepłe, wysokie skarpety. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy żeby było nam ciepło w palce u stóp musimy mieć możliwość poruszania nimi. Jeżeli założymy podwójną skarpetę i w bucie nie będzie miejsca palce będą marzły. Pamiętajmy o tym żeby twarz nasmarować kremem przeznaczonym na niskie temperatury z filtrem UVA i UVB.

Obowiązek zakładania kasku, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Podczas przygotowań do wyjazdu na narty należy pomyśleć o kasku, możemy go kupić lub wypożyczyć. Zalecamy aby każdy narciarz i snowboardzista jeździł w kasku dla własnego bezpieczeństwa.
W Polsce od 31 grudnia 2011 roku używanie kasku jest obowiązkowe do ukończenia 16 roku życia. Reguluje to ustawa z 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, której art 29. mówi:
„Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.”
Za niestosowanie się do tych przepisów grozi kara grzywny.
Zarówno Unia Europejska, jak i Międzynarodowa Federacja Narciarstwa nie reguluje sprawy obowiązku używania kasków narciarskich. Międzynarodowa Federacja Narciarstwa tylko zaleca a nie nakazuje stosowania takich kasków przez osoby uprawiające narciarstwo i snowboarding. Nakaz noszenia kasku regulują przepisy poszczególnych krajów lub ośrodków narciarskich, dla przykładu:
– we Włoszech obowiązek używania kasków (posiadających homologację) mają dzieci do 14. roku życia od 1 stycznia 2005 roku. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku opiekun może zapłacić do 150 € mandatu
– w Austrii wprowadzono w 2010 r. obowiązek używania kasków przez dzieci do 15. roku życia
– w Norwegii i Słowenii istnieje obowiązek stosowania kasków przez dzieci do 13. roku życia
Nasza szkoła zaleca używanie kasku wszystkim uczestnikom stoków narciarskich, bez względu na wiek.

DZIECKO 3 – 4 lata do grupy?

W Akademii Młodego Narciarza oferujemy dwa rodzaje zajęć, w różnych grupach wiekowych i o różnym poziomie zaawansowania:
ETAP I PIERWSZE KROKI – zajęcia organizowane są dla dzieci powyżej 4-tego roku życia, początkowo na stoku NARTOLANDIA 150m poniżej Ski Arena Szrenica, potem na Puchatku. Zajęcia dla dzieci początkujących trwające trzy godziny dziennie. W tym czasie dzieci pozostają pod czujnym okiem instruktora co w tak małej grupie pozwala na profesjonalną naukę, opiekę i bezpieczeństwo małym, początkującym narciarzom. Dla dzieci młodszych niż 4 lata proponujemy zajęcia indywidualne.

Dlaczego młodsze dzieci nie mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych?

Początki narciarstwa są stosunkowo trudne dla małych dzieci. Po pierwsze sprzęt nie należy do najbardziej wygodnych, po drugie chaos na stoku i nowa twarz – instruktora komplikują pierwszy kontakt z nartami.
Oczywiście każde dziecko jest inne i to co napisze nie jest regułą ale nasze długoletnie doświadczenie potwierdza często nasze założenia.
Malutkie dzieci poniżej 4 roku życia a czasem również trochę starsze potrzebują opieki instruktora 1:1, ze względu na to że jest potrzebna dosyć często 100% uwaga instruktora i jego pomocna dłoń, aby dziecko czuło się jak najbardziej komfortowo. Wtedy zajęcia zakończą się sukcesem!
Oczywiście zgadzam się z opinią, że grupa motywuje ale czasem, dla najmłodszych dzieci przy tak dużym wysiłku niestety wręcz przeciwnie.
Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i wie czego oczekiwać. Więc to do Państwa należy decyzja o wyborze zajęć: indywidualne czy grupowe!?
Zawsze możemy spróbować i wybrać po pierwszych zajęciach co będzie lepsze.

?