ABC SNOWBOARDZISTY

ODPOWIEDZI NA PYTANIA ZWIĄZANE ZE SNOWBOARDEM

ABC Snowboardzisty

Każdy snowboardzista ma obowiązek znać DEKALOG NARCIARZA, który również go obowiązuje. Poza tymi zasadami każdy snowboardzista powinien SZCZEGÓLNIE pamiętać o tym żeby nie siadać na stoku. Jest to nie bezpieczne, zarówno dla Ciebie jak i innych osób poruszających się po stoku! Proszę sobie wyobrazić, że ktoś nie wyhamuje!?

Zatrzymujemy się tylko w widocznym miejscu i na boku trasy.

Dobór sprzętu

BUTY

Buty mają być przede wszystkim wygodne i dopasowane. Muszą być odpowiedniej wielkości tak aby nie były za małe ani za duże. W butach za dużych będzie Nam się ruszałą stopa co nie jest wskazane. W butach za małych będziemy odczuwać dyskomfort i będą nam marzły palce.Po zawiązaniu buta, pięta nie powinna odrywać się od wkładki. Na rynku znajdziemy buty o różnej twardości. Wybór zależy od preferencji, twardości deki jak i stylu jazdy. Im bardziej miękka deska tym bardziej miękki but i odwrotnie. Każdy but składa się z buta wewnętrznego i zewnętrznego. Obywa muszą mieć swój własny system sznurowania. Pamiętajmy również o używaniu wysokich stosunkowo cienkich skarpet dla lepszego dopasowania i komfortu.

WIĄZANIA

Wiązania mają za zadanie prawidłowo przytwierdzić buty do deski. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań ale ważne jest to żeby po zapięciu buty się nie ruszały.

Ważny jest prawidłowy dobór wielkości i twardości wiązania.

Pamiętajmy, że prawidłowy dobór butów i wiązań ma ogromny wpływ na komfort jazdy, bezpieczeństwo (przede wszystkich stawów skokowych) jak i technikę. Przykładowo w za dużych butach będzie Nam trudno prawidłowo postawić deskę na krawędzi… więcej dowiesz się w czasie szkolenia.

DESKA

Dobór deski zależy od kilku zmiennych.

Jedną z Nich jest poziom zaawansowania. Każda deska powinna mieć oznaczoną trudność. Od początkujących do zaawansowanych.

Kolejną jest styl jazdy

Freestyle czyli skoki, triki i jazda w snowparku

Freeride jazda poza trasą

Alpine gdzie najważniejsza jest jazda po dobrze przygotowanych trasach, a co za tym idzie krawędź i twardość deski

Cena

która potrafi być bardzo zróżnicowana. Zastanów się ile możesz przeznaczyć na zakup sprzętu.

Wzrost

długość deski, zdeterminowana jest wzrostem i stylem jazdy jaki wybraliście. Im twardsza deska tym powinna być dłuższa. Na pewno nie krótsza niż do podbródka.

Waga

długość deski, wiele desek na rynku ma opis którym znajdziecie tabelkę z danymi jaka długość deski przypisana jest do jakiej wagi

Wielkość stopy

szerokość deski, jeżeli masz dużą stopę sprawdź czy nie wystaję ona poza obrys deski co uniemożliwi Ci poprawną jazdę

Większość desek na rynku posiada opis według którego powinniście wybrać wielkość.

_5D43952
?